Környezettudatos forgácsolás – green manufacturing 1. rész

A korszerű technológiának számos, egymásnak sok tekintetben ellentmondó kihívásnak kell megfelelnie: forgácsolással egyre bonyolultabb alkatrészeket kell létrehozni egyre nehezebben megmunkálható anyagokból, növekvő termelékenységgel kell előállítani az egyre nagyobb pontosságú alkatrészeket, a műveletek költséghatékonyságához drága, többfunkciós szerszámgépekre és szerszámokra van szükség stb. A nagyobb termelékenységre való törekvés az anyagáram (cm3/min) emelését teszi szükségessé, amely a fő- és mellékmozgások sebességének növelésével jár együtt. Az előtolás mértékének fokozása, de különösen a forgácsolósebesség növelése a forgácsleválasztási zóna hőmérsékletének drasztikus emelkedését okozza.

Környezettudatos forgácsolás (2. rész)

A gazdaságosság és a környezettudatosság sokáig egymásnak ellentmondó fogalomként szerepelt a forgácsolásban: a nagyobb termelékenység eléréséhez gyakran ugyanis árasztásos módszerrel adagolták a hűtő-kenőfolyadékokat. Napjainkban egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek a környezetbarát forgácsolótechnológiák alkalmazására, mert az újszerű módszerek, rendszerek és berendezések a produktivitás és a szerszám-élettartamok egyidejű növelését teszik lehetővé. A környezettudatos forgácsolásról korábban megjelent cikkünkben [1] a légnemű hűtő-öblítőközegek szerepére hívtuk fel a figyelmet. Jelen írásunkban a minimális mennyiségben adagolt hűtő-öblítő-kenő (HÖK) megmunkálóközegek hatásáról lesz szó. Az ellenőrzött körülmények között végzett esztergálási kísérletek eredményei azt bizonyítják, hogy a minimálkenő berendezés alkalmazása a forgácsolásban technológiai javulást eredményez és jelentős gazdasági eredménnyel jár.

A keményesztergálás lehetőségei és korlátai

Acélok edzett állapotban történő megmunkálása az utóbbi időben egyre nagyobb teret nyer a gyakorlatban. A keményesztergálás sok esetben nagyon jó alternatívája lehet a köszörülésnek, amíg azonban az esztergálás teljes mértékben feldolgozható és hasznosítható fémforgácsot hoz létre, addig a köszörülési eljárások újrafeldolgozásra alkalmatlan iszapot (köszörűkorong-anyaggal kevert fémrészecskéket). Jelen cikkben többféle hűtési-kenési módszert (száraz, hűtött levegő és minimálkenés kombinálása) hasonlítottunk össze, edzett acél különféle PCBN-szerszámokkal történő esztergálásakor.